- pomoc s Vaším inovačným zámerom formou návrhu nového riešenia, jeho výroby a overenia prototypu. Široké zázemie expertných znalostí v rámci univerzity je v Habe rozšírené o znalosti expertov európskej siete partnerských Habov
- zaškolenie personálu pri zavádzaní robotických systémov
- pomoc pri hľadaní vhodného modelu financovania inovačného zámeru (kaskádové projekty, štrukturálne fondy, APVV a pod.)
- spolupráca v oblasti patentoprávnej ochrany nových robotických riešení
1. Klient: Faurecia Interior Systems Kosice
Pri spájaní komponentov interiérových častí automobilov, ako sú výplne dverí, palubná doska a pod., bola vo firme využívaná ručná práca. Kvalitu lepeného spoja, produktivitu práce i ekonomickú efektívnosť tak do značnej miery ovplyvňoval ľudský faktor. Nanášanie lepidla nebolo dostatočne rovnomerné a jeho spotreba bola zbytočne vysoká. Vzhľadom na požiadavky trhu bolo žiadúce i zvýšenie produktivity práce.
Ponúkli sme firme riešenie formou robotizovaného pracoviska pre nanášanie lepidla nástrekom. Robotické nanášanie lepidiel na pomerne rovné plochy bolo v priemysle už overené, ale v prípade členitých plôch to bolo stále problematické. Pre úspešné vyriešenie celej technológie bolo potrebné zabezpečiť vhodné vlastnosti lepidla, vytvoriť riadiace algoritmy pre minimalizáciu spotreby lepidla, vyriešiť automatické čistenie trysiek a doladiť manipuláciu a logistiku tak, aby výrobnosť pracoviska bola vyššia než ručná práca.
Riešenie sa osvedčilo a nový systém sa rozšíril i do sesterských firiem.
2. Klient: JAVYS a.s.
Pri vyraďovaní jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach vznikla potreba likvidácie progenerátorov. Dovtedy používané technológie pre fragmentáciu veľkorozmerných konštrukcií, ako ručné pálenie plameňom a plazmou, už nevyhovovali novým požiadavkám na ochranu zdravia pracovníkov. I technológie využívané vo svete stále vyžadovali značné množstvo ľudskej práce.
Navrhli sme im automatizovaný systém rezania plášťa parogenerátora a robotický komplex fragmentácie teplovýmenných rúrok. Riešenie v spolupráci s firmou VUJE a.s. umožnilo minimalizovať zdravotné ohrozenie pracovníkov ako i skrátiť vedľajšie časy. Následne sme navrhli i systém sekundárneho delenia rúrok pre možnosť ich automatického ukladania do sudov. Komplexná digitalizácia tohto pracoviska dáva predpoklad jeho uplatnenia i v ďalších vyraďovaných jadrových elektrárňach.
3. Klient: Nemocnica Košice-Šaca
Nedostatok zdravotníckeho personálu v nemocniciach začína byť kritický a preto pre práce nevyžadujúce priamu interakciu s pacientom hľadala nemocnica Šaca riešenie.
Navrhli sme im v spolupráci s firmou Photoneo riešenie formou mobilného robota na distribúciu materiálu a liekov medzi oddeleniami a k pacientom. Náročné bolo riešenie navigácie v existujúcich priestoroch nemocnice i vytvorenie nového logistického systému. Úspech riešenia bol medzi iným aj výsledkom dôkladného zaškolenia personálu. Pacienti nového člena posádky prijali veľmi priaznivo.